Радіаційна небезпека і зараження. Що робити?
опубліковано 24 березня 2022 року о 13:42

До сектору Марганецьке бюро правової допомоги в останній час збільшилися звернення в телефонному режимі щодо радіаційної небезпеки.

Обізнаний – захищений! Це девіз сьогодення для багатьох з нас.

Що робити у випадку загрози радіаційної небезпеки:

  • Ні в якому разі не панікувати. Намагайтеся заспокоїтися, та заспокоїти дітей, а також літніх людей.
  • По-можливості попередьте сусідів, близьких, які можуть не знати про небезпеку.
  • По-можливості, дізнайтеся про час та дату збору мешканців вашого населеного пункту (вулиці, кварталу тощо), передайте цю інформацію усім, кому зможете.
  • Спробуйте самостійно вжити заходів щодо зменшення проникнення радіації в квартиру чи будинок. Щільно закрийте вікна, двері. Можна клеїти щілини, можна вивішувати товсті ковдри на двері з середини тощо.
  • Підготуйтеся до можливої евакуації: Упакуйте у герметичну (по можливості) валізу документи, цінності, гроші, ліки, предмети першої необхідності, мінімум одягу та білизни, запас консервованих продуктів та питної води на 2-3 дні.
  • Перед виходом з приміщення від'єднайте всі електроприлади від електромережі, вимкніть газ та воду


Що робити у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки

«негайно укрийтеся в будинку. Стіни дерев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40-100 разів»;

Слухайте повідомлення влади. Нікуди самі не переміщуйтеся.

Зменшіть проникнення радіації в приміщення (укриття) – про це написано вище.

Проведіть йодну профілактику. Місцева влада забезпечила вас необхідними медичними препаратами (хто не придбав – зверніться до старост, квартальних тощо). В пунктах видачі відповідних препаратів отримайте інструкцію, як їх вживати.

уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу!;

зберіть необхідну валізу (про це вказано вище);

Візьміть (вдягніть) перед виходом з будинку з собою, у разі наявності, протигаз, респіратор чи ватно-марлеву пов’язку. Якщо є плащі (гумові, водонепроникні) чи чоботи (гумові) – вдягніть!

З прибуттям у безпечне місце – отримайте інструкції від відповідальних осіб. Також самі акуратно зніміть верхній одяг і залиште його в спеціально обладнаному пункті, або хоча б просто подалі від себе.


Важливі поради

Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення;

Не пийте воду із відкритих джерел;

Уникайте тривалого перебування на забрудненій території. Без необхідності – не виходьте на вулицю, радіації не видно!

У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.

«У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов'язково використовуйте засоби захисту: для захисту органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлеву чи протипилову пов'язку, зволожену марлева пов'язку, хустинку; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ з капюшоном, накидка, комбінезон, гумове взуття і рукавиці».

 

P.S. В лапки взяті витяги з законів, статей та цитат юристів та інших фахівців права!

За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, номер гарячої лінії 0-800-213-103, сектор «Марганецьке бюро правової допомоги» за адресою: м. Марганець, вул. О.Кошового, 4, тел. МТС + 380958142029, (05665) 5-10-06

Головний юрист сектору Рубан Сергій

09.03.2022 р.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux